Znáte Dühringa?

(Zora 2008/1, str. 11—13)

 

Ti starší si možná vzpomenou na Engelsova Anti-Dühringa Herrn Eugen Dührings Unwälzung der Wissenschaft (1878), česky: Anti-Dühring, pana Evžena Dühringa Převrat vědy — Praha 1952. Toto Engelsovo pojednání rozebírá Dühringovy názory na ekonomiku i filozofii, které uveřejnil ve své práci Neue Grundgesetze zur rationellen Physik und Chemie (1877), česky: Nové základní zákony k rozumové fyzice a chemii. Engels Dühringovi v obsáhlém spise vytýká nekritický odklon od skutečnosti. V Schollerově slovníku Enzyklopedie des Blinden- und Sehbehindertenwesens (1990), (volně přeloženo: Historie slepectví) se dovídáme, že již v počátcích své aktivní vysokoškolské pedagogické činnosti Dühring oslepl.

Německý ekonom a filozof K. E. Dühring se narodil v Berlíně dne 12. ledna 1833. Ve svých 25 letech oslepl. Vystudoval přírodní vědy, práva a filozofii. V letech 1863 až 1877 pracoval jako soukromý docent na Berlínské univerzitě. Vedl zde veřejná vědecká čtení. Když si požádal o řádnou profesuru, byla mu zamítnuta s odůvodněním, že pro svou slepotu nemůže zachovávat všechny z této funkce vyplývající povinnosti. Nebyla mu dovolena ani jiná pedagogická činnost. Věnoval proto veškerý čas studiu a publikační činnosti. Současně konal své ekonomické semináře i nadále, a to s velkou účastí sociálně demokraticky smýšlejících studentů. Pro potvrzení svých názorů vynalezl přístroj, kterým se měří velmi nízké teploty.

Pro své spisy nebyl známý jen v oblasti přírodních věd a filozofie jako významný národohospodář, ale také pro veřejné kritické čtení Marxova Kapitálu. Bebel potvrzuje, že Dühringovo dílo je základní a prohlásil, že po Kapitálu od K. Marxe patří jeho práce v ekonomické oblasti v současnosti k nejlepším. Dühringův vlastnoruční životopis se objevil v roce 1878 (pak 1881 a ještě 1907). K. E. Dühring zemřel 21. září 1921.



Další><PředchozíVýznamné osobnosti v tyflopediiApogeum