Moje zkušenosti s tiskárnou Beta

(Zora 1998/6, str. 37—38)

 

Mám možnost pracovat s tiskárnou Beta, kterou vyrábí firma Magna v Brně. Z mých zkušeností s ní vyplynulo, že nejdůležitější je příprava tisku. To snad je samozřejmé, na té si dávám nejvíc záležet. K dispozici je transformační, snadno ovladatelný program k převodu do brailleského písma.

Výrobci jsem doporučil jeho další možné zjednodušení. Nejsou potom žádné starosti, jen text ručně naformátovat. Ačkoliv je norma 30 znaků na řádek, vyzkoušel jsem, že je lepší použít pouze 29 znaků.

Největší starosti působí zápis číslic. Jelikož výrobce nemůže odstranit prefixy pro každou číslici, jsou dvě možnosti: za prvé — ponechat pouze první číslovku a další přepsat jako odpovídající písmena, za druhé — při prohlížení před tiskem je možné vymazat přebytečné prefixy pro číslice. Formátování na řádku potom změním. A to je vše.

Jenom mne obtěžuje, že tato slepecká tiskárna používá traktorový papír a vyžaduje přesné odtržení každé stránky. Tisk je kvalitní, pouze však jednostranný. Rychlost je dost pomalá, ale pro domácí účely dostačující. Jelikož se tiskárna v provozu zahřívá, doporučuji nechat ji po vytištění asi deseti až patnácti stránek — to podle jejich zaplnění tiskem — odpočinout. Není proto vhodná pro rozsáhlé tisky. Příjemné je, že je vybavena hlasovým výstupem pro ohlášení připravenosti k tisku.

S výrobcem jsem klady i nedostatky celého projektu projednal s tím, že všechny majitele tiskárny Beta seznámím se svými zkušenostmi. Firma Magna pracuje na novém typu tiskárny s brailleským písmem za použití technologie běžného digitálního vybavení. Využívá zpěnitelných barev, což bude mít další možnosti při tisku nejrůznějších reliéfů, politických zeměpisných map i dalších nákresů. Podaří-li se projekt realizovat, může být nové zařízení dalším otevřením dveří pro dosud nedostupné informace.tiskárna Beta



Další><PředchozíSpeciální pomůcky Apogeum