(Otázky defektologie 1982/83, str. 76)
Ve středu 7. dubna 1982 jsme se rozloučili v brněnském krematoriu s nejstarším moravským tyflopedem V. Králem, který působil ve Škole pro nevidomé v Brně od roku 1934 do roku 1965 jako učitel. Zanechal za sebou trvalou stopu v rozvoji výchovy a vzdělávání nevidomých i slabozrakých dětí. Všechny události, které ovlivnily rozvoj brněnského výchovně vzdělávacího zařízení, se jeho osobnosti dotýkaly přímo jako angažovaného tyflopeda.
Byla to především jeho až překvapivá neformálnost, která nezasvěcené udivovala a zrakově postiženým žákům mocně pomáhala. Nesmíme zapomenout ocenit jeho vnitřní pocit odpovědnosti, se kterým se v pravém slova smyslu vrhl do všech aktuálních otázek, které považoval za sobě vlastní, i když se týkaly pouze dílčího vývojového problému. Právě pro tuto vlastnost mu vděčí mnoho žáků za pevné základy poznávání světa.
Nacistická okupace se ho dotkla velice citlivě, když byl nucen část války strávit v koncentračním táboru. Jeho energie se však brzy znovu rozvinula. Vybírám jen několik příkladů jeho aktivního přístupu k výkonu svého pedagogického poslání.
Král za stísněných a prozatímních poměrů v provizorním umístění části školy v Brně-Pisárkách dovedl v poválečné době zajistit zřízení žákovské dílny. Manuální dovednosti považoval totiž za základní pro další životní uplatnění nevidomých.
Jeho technické nadání se projevilo i později, když se podílel na tvorbě speciálních učebních pomůcek pro matematiku. Nejen, že je navrhoval, ale nelitoval volného času pro jejich výrobu.
Je autorem několika příspěvků do odborných periodik. Jejich obsahem bylo vždy aktuální téma a vycházel z praktických zkušeností. Přínosem jsou rovněž jeho stručné Dějiny péče o slepé a slabozraké na Moravě a ve Slezsku, které zůstaly v rukopise. Teoretickou činnost doplňuje šest titulů speciálních učebnic.
Odešel tyfloped, který se nebál žádné práce ve prospěch svěřených žáků. V době zaslouženého odpočinku zastupoval ve funkci učitele, vychovatele a když zjistil, že vedení školy má trvalé potíže s údržbou staré školní budovy, osvědčil se i jako údržbář.
Svůj odpočinek trávil aktivně činností ve Svazu invalidů, Svazu protifašistických bojovníků aj.
Odešel člověk, který zanechal za sebou v moravské tyflopedii znatelnou stopu.