Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž

předchozí: TANABE, Fudžičiro

další: TÄNZEL z Tyrol

TANNER, Fritz

* 1923

Švýcarský psycholog a terapeut.

Narodil se v Graubündenu ve Švýcarsku. Na jedno oko oslepl po jakési nemoci v prvním roce života. O druhé přišel po zranění sněhovou koulí. Rodičům bylo doporučeno, aby hocha dali do ústavu pro nevidomé, že by se mohl vyučit řemeslu. Taková perspektiva vyburcovala Tannera k odporu. Vymohl si na rodičích, aby ho nechali zapsat na gymnázium. Bez znalosti bodového písma i bez jiných pomůcek zde výborně vystudoval. Spolehl se na svou paměť.

Po maturitě se dal zapsat na protestantskou teologickou fakultu univerzity v Basileji. Odtud přešel do Curychu a konečně do francouzského Montpellieru, kde dostudoval. Mimo teologické přednášky navštěvoval rovněž přednášky z filozofie a literatury.

Po návratu do Švýcarska začal jako novinář. V rozhlase vystupoval jako teolog i sociolog. Úvahami na aktuální témata v televizi si získal popularitu. Aby se mohl věnovat svým klientům i publikační činnosti, bylo nutné vyvíjet značnou iniciativu.

Je mimořádně mnohostrannou osobností. Byl majitelem manželské poradny a psychoterapeutické ordinace, do které mu přivádí pacienty jeho popularita. Také po řadu let – až do r. 1975 – byl poslancem švýcarského parlamentu. Je doktorem protestantské teologie. V jeho rigorózní práci Manželství v pietismu se setkáváme s tématem jeho publicistického zájmu, s problémem manželství a vším, co s ním souvisí, s problematikou lásky a sexuality.

Napsal: Láska, zasnoubení a manželství a Moderní manželství, závazek a volnost (1973). Tato druhá publikace svědčí zvláště o informovanosti v nejrůznějších polohách lidských vztahů. Protože se jedná o nevidomého autora, svědčí to také o mimořádné paměti, která mu umožňuje brilantně zvládnout tento způsob publicistické práce.

Z jeho dalších prací uvádíme ještě Uzel na kapesníku, Výchova dnes pro společnost zítřka, Malý strach před velkými zvířaty.

Josef Smýkal - Tyflopedický lexikon jmenný
apogeum.info

úvod

vysvětlivky

zkratky

spolupracovníci

o autorovi

použitá literatura

o publikaci

Eliška Hluší

Michal Kuchař

Milan Pešák

Ivo Štěpánek

autor

stáhnout lexikon

formát MS WORD

pouze text

RTF

PDF

obr. příloha 1

obr. příloha 2

obr. příloha 3


© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006

Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3


Already signed up? Enter your email address.


New users sign up here