Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: TEMPLETON, Alec Andrew
další: TERRY, Sonny
* 1970
Německá zakladatelka celosvětové společnosti Braille bez hranic.
Narodila se v městečku nedaleko Bonnu. V jejích dvou letech byla u ní zjištěna progresivní oční choroba. Ve 13 letech oslepla úplně. Po nabytí středoškolského vzdělání vystudovala tibetský jazyk, seznámila se s tibetskou kulturou a historií s úmyslem otevřít školu pro nevidomé děti v městě Lhasa.
Její první pokusy o otevření školy pro nevidomé žáky se setkávaly s nedůvěrou a neochotou ji financovat. Tibeťané totiž slepotu považují jako trest za hříchy spáchané v minulém životě a osudu se oddávají pasivně. Nakonec školu mohla otevřít. Pro vzdělávání svých žáků vytvořila adaptaci Braillova písma na tibetský jazyk. Nejdříve pouze pro své studium. Později je přijal i tibetský učenec Lodän Šerab Dasgjab a doporučil používat jako oficiální. Své žáky vyučuje tibetštinu, angličtinu a čínštinu. Poskytuje jim i praktická cvičení při každodenních činnostech, oblékání, umývání apod. Žáci se zde učí i hrát na hudební nástroje. Učí je rovněž práci na počítači. Pěstuje v nich pocit sebedůvěry a vlastní lidské důstojnosti.
Když Tenberkenová přišla se svým partnerem do Tibetu, zjistila, že se nikdo o nevidomé děti nestará. Některé z nich byly dokonce celé roky přivázané k posteli, aby se nemohly zranit. Mnohé z nich rodiče dokonce ani neučili chodit. Bylo tedy třeba pomáhat i dospělým. Založila faru, kde dospělí nevidomí lidé pracují jako zahradníci a chovají hospodářská zvířata.
Spolu se svým partnerem založila společnost Braille bez hranic, která podporuje nevidomé děti i dospělé na celém světě. V současné době se její činnost rozvíjí ve čtyřech oblastech: a) rozšiřování a zkvalitňování školy, b) tvorba a tisk učebnic i jiných knih v tibetštině, c) vytvoření knihovny a archivu jiných textů, d) začlenění zrakově těžce postižených dětí i dospělých do pedagogického prostředí a péče sociálních pracovníků i vyučení se vhodné profesi, především zpracovávání mléka.
Za svou činnost získala několik ocenění, mezi nimi Cenu Mezinárodního ženského klubu. Na světovém ekonomickém fóru v New Yorku byla zařazena do prestižního seznamu roku 2004.
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3