Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: FRANTÁL, Josef
další: FRANZ, Karl
* 1904
Rakouský virtuos ve hře na violoncello.
Narodil se ve Vídni jako syn úředníka patentového úřadu. Od narození byl nevidomý. V r. 1913 byl přijat do Vídeňského ústavu pro nevidomé. Po dokončení základního vzdělání se tam vyučil košikářem a ladičem klavírů. Intenzívně se také věnoval hře na violoncello, ale netvořil si žádné ambice na profesionální uplatnění.
Když v r. 1923 opustil ústav, nastoupil jako ladič v jedné vídeňské továrně na výrobu klavírů. Dvě mimořádné právě se rozvíjející zajímavé novinky, rozhlas i gramofon, odváděly občany od aktivního provozování hudby. Zapůsobila zde také hluboká hospodářská krize. Vídeňské továrny na výrobu klavírů zastavovaly provoz. Franz byl propuštěn a zůstal bez zaměstnání. Neznamenalo to pro něho bídu, rodina byla hmotně dobře situovaná, ale zhroutily se mu plány na existenční uplatnění. Rozhodně se nechtěl nechat živit. V této situaci se Franz rozpomněl a stále častěji se uchyloval k dosud opomíjenému violoncellu. Zpočátku pro ukrácení chvíle. Za čas se dal zapsat na hudební akademii, kde studoval hru na tento jím dříve tak oblíbený hudební nástroj a přidal si i sólový zpěv. Ačkoliv dosáhl mnoha úspěchů jako zpěvák, přece jen si vybral koncertní dráhu violoncellisty.
Nejprve vystupoval v rámci vídeňské skupiny nevidomých hudebních umělců v Rakousku a Německu, po druhé světové válce pořádal i samostatné koncerty. Byl vyznamenán čestným titulem profesor.
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3