Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž

předchozí: FRANTÁL, Josef

další: FRANZ, Karl

FRANZ, Herbert

* 1904

Rakouský virtuos ve hře na violoncello.

Narodil se ve Vídni jako syn úředníka patentového úřadu. Od narození byl nevidomý. V r. 1913 byl přijat do Vídeňského ústavu pro nevidomé. Po dokončení základního vzdělání se tam vyučil košikářem a ladičem klavírů. Intenzívně se také věnoval hře na violoncello, ale netvořil si žádné ambice na profesionální uplatnění.

Když v r. 1923 opustil ústav, nastoupil jako ladič v jedné vídeňské továrně na výrobu klavírů. Dvě mimořádné právě se rozvíjející zajímavé novinky, rozhlas i gramofon, odváděly občany od aktivního provozování hudby. Zapůsobila zde také hluboká hospodářská krize. Vídeňské továrny na výrobu klavírů zastavovaly provoz. Franz byl propuštěn a zůstal bez zaměstnání. Neznamenalo to pro něho bídu, rodina byla hmotně dobře situovaná, ale zhroutily se mu plány na existenční uplatnění. Rozhodně se nechtěl nechat živit. V této situaci se Franz rozpomněl a stále častěji se uchyloval k dosud opomíjenému violoncellu. Zpočátku pro ukrácení chvíle. Za čas se dal zapsat na hudební akademii, kde studoval hru na tento jím dříve tak oblíbený hudební nástroj a přidal si i sólový zpěv. Ačkoliv dosáhl mnoha úspěchů jako zpěvák, přece jen si vybral koncertní dráhu violoncellisty.

Nejprve vystupoval v rámci vídeňské skupiny nevidomých hudebních umělců v Rakousku a Německu, po druhé světové válce pořádal i samostatné koncerty. Byl vyznamenán čestným titulem profesor.

Josef Smýkal - Tyflopedický lexikon jmenný
apogeum.info

úvod

vysvětlivky

zkratky

spolupracovníci

o autorovi

použitá literatura

o publikaci

Eliška Hluší

Michal Kuchař

Milan Pešák

Ivo Štěpánek

autor

stáhnout lexikon

formát MS WORD

pouze text

RTF

PDF

obr. příloha 1

obr. příloha 2

obr. příloha 3


© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006

Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3


Already signed up? Enter your email address.


New users sign up here