Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: SCHIÖTT, V. G. L.
další: SCHLICK, Arnold
* 24. 1. 1858
† 9. 12. 1918
Německý tyfloped. ředitel Ústavu pro nevidomé v Norimberku, vynálezce slepecké učební pomůcky pro zápis matematických textů.1
Narodil se v Norimberku jako syn obchodníka. Povinnou školní docházku absolvoval v Mnichově, kam se rodiče brzy odstěhovali. Tam také vystudoval latinskou střední školu.
V r. 1872 přišel při střelbě z luku o jedno oko, později, vlivem tzv. sympatického onemocnění, oslepl i na druhé oko. Jeho vnitřní energie byla však nezdolná. V letech 1880–1882 navštěvoval studia filologie a teologie na univerzitě v Erlangenu.
Po dokončení studií se vrací do Norimberka, kde vyučuje filologii. Od r. 1884 nastupuje do Spolkového ústavu pro nevidomé jako učitel a během jednoho roku tam přichází i jeho sestra.
Brzy se stává ředitelem ústavu. Největší pozornost věnuje dostatku učebních pomůcek. Dal podnět k výrobě speciálních dřevěných tabulek s kovovými kolíčky pro zapisování matematických textů. Navíc zkonstruoval několik stavebnic i jiných hraček. Jeho pomůcka se používala až do padesátých let 20. století i u nás. Usnadňovala orientaci v textu a lehce umožňovala jeho opravy. Pro psaní literního textu Braillovým písmem navrhl konstrukci psacího stroje (1906) s netradičně uspořádanými klávesami pro psaní oběma rukama.
Napsal spis Práce slepých. Pro Mellovu Encyklopedii zpracoval několik hesel.
*1) Tabulku pro zápis matematických textů má ve svých sbírkových fondech Slepecké muzeum v Berlíně, Hannoveru, Vídni a DTI TMB
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3