Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: SOUKENÍKOVÁ, Marie
další: SPAHR, Emil
* 15. 4. 1905
† 29. 9. 1989
Tvůrce Československé socialistické defektologie1.
Narodil se v Bechyni. Vystudoval gymnázium v Táboře a Lékařskou fakultu UK v Praze. Na vysoké škole působil již od r. 1930, nejdříve jako demonstrátor anatomie a klinický asistent. Jako foniatr se začal hlouběji zabývat problematikou speciální pedagogiky logopedické. Z nápravné pedagogiky se habilitoval na PF UK v Praze r. 1948. V r. 1950 byl jmenován historicky prvním profesorem defektologie. Působil jako vedoucí katedry defektologie PF UK. Založil a vedl Logopedickou společnost, je autorem mnoha vědeckých prací, skript a několika set časopiseckých příspěvků a diskusí, které se zabývají koncepcí speciální pedagogiky defektologické i jejími vědními disciplínami.
Sovákovo pojetí defektologie jako vědeckého oboru bylo inspirováno dialektickým a historickým materializmem a marxistickým učením vůbec. Tuto speciální pedagogickou oblast postavil na principech učení I. P. Pavlova. Vzdělávání ZdP dětí považoval sice za jeden z významných prostředků výchovy, avšak na druhé straně defektologii zahrnul množstvím medicínských pojmů, čímž tento vědecký obor a jeho pedagogické disciplíny (tyflopedii, somatopedii, psychopedii, logopedii, surdopedii a etopedii) jako lékař nadmíru biologizoval.
Často přednášel v NSR, Rakousku i jinde. Krajská škola pro vadně mluvící v Hüth-Stozheimu nedaleko Kolína nad Rýnem byla pojmenována Milos Sovak Schule.
Mimo množství příspěvků v odborných časopisech to jsou samostatné práce: Úvod do defektologie (1961); Somatopatologie (1963); Uvedení do speciální pedagogiky (1968); Nárys speciální pedagogiky (1971); Minimum biologie učení (1981) aj.
*1) Základním pojmem Sovákovy defektologie je termín defekt (chybění, nedostatek). 1. orgánová anomálie, 2. defekt funkční
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3