Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž

předchozí: ŠIMKO, Marián

další: ŠKODA, Josef

ŠÍMOVÁ, Olga

* 23. 12. 1938

† 14. 11. 1999

Slovenská hudební pedagožka.

Narodila se v Liskové, okres Ružomberok. Protože byla od narození nevidomá, pro nevidomé žáky absolvovala v Levoči. Od útlého věku projevovala vztah k hudbě, a tak po skončení odešla studovat do hudební školy v Praze. Po maturitě nastoupila jako učitelka hudby v Žarnovici, kde působila se svým manželem, který pracoval jako telefonista v žarnovické Preglejce. R. 1978 se přestěhovali do Liskové a Olga začala učit v LŠU v Ružomberku, kde pracovala až do odchodu do důchodu v r. 1999. Vyučovala hře na akordeon. Na kulturních akcích školy i jinde hrávala a také zpívala, měla velmi pěkný hlas i přednes. Mnozí její žáci úspěšně pokračovali ve studiu hudby. Zákeřná choroba ji zakrátko připoutala na lůžko, a nakonec jí podlehla.

Do konce svých dnů si O. Šímová uchovala aktivní vztah k životu a dění kolem sebe. Bojovala proti nemoci ze všech sil v duchu svého celoživotního poslání, kterým byla výrazná všestranná aktivita. Společně s manželem navštěvovali děti ve školách, informovali je o životě ZP dětí i dospělých, připravovali kulturní programy v okrese Žiar nad Hronom, ale i později, když se přestěhovali do Liskové.

Čtenáři slepeckých časopisů ji poznali jako autorku mnohých příspěvků a úspěchy sklízela i v literárních autorských soutěžích na Dnech Mateja Hrebendy.

Ľ.V.

Josef Smýkal - Tyflopedický lexikon jmenný
apogeum.info

úvod

vysvětlivky

zkratky

spolupracovníci

o autorovi

použitá literatura

o publikaci

Eliška Hluší

Michal Kuchař

Milan Pešák

Ivo Štěpánek

autor

stáhnout lexikon

formát MS WORD

pouze text

RTF

PDF

obr. příloha 1

obr. příloha 2

obr. příloha 3


© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006

Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3


Already signed up? Enter your email address.


New users sign up here