Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž

předchozí: ŠTAMPACH, František

další: ŠTRUNCOVÁ, Vlasta

ŠTĚPÁNOVÁ, Olga

* 20. 11. 1949

Česká pěvkyně.

Narodila se na Opavsku v muzikantské rodině. Pro těžkou krátkozrakost navštěvovala od svých jedenácti let pro slabozraké v Opavě. Učila se hře na klavír, ve které výborně prospívala. Po ukončení školní docházky byla přijata na Ostravskou konzervatoř, kterou úspěšně ukončila. Absolvovala ze hry na klavír, ale také se věnovala studiu sólového zpěvu.

Po absolutoriu nastoupila v r. 1975 jako profesorka na konzervatoř do Teplic. Vyučovala hře na klavír, věnovala se i sólovému zpěvu. V r. 1979 ji postihlo odchlípení sítnice. Zrak se ztrácel i přes několik operací. Po úplné ztrátě zraku v r. 1986 ji z konzervatoře propustili. Po překonání traumatu se znovu vzchopila. říká, že člověk se nemá nechat vláčet životem jinými lidmi. Rozhodovat má sám za sebe.

Na pražské AMU v letech 1982–1985 studovala obor hra na klavír u prof. J. Páleníčka a zpěv u prof. K. Bermana. Po úplné ztrátě zraku (koncem studia) se rozhodla pro dráhu koncertní pěvkyně. Svůj umělecký profil dotvářela spoluprací se sólistou Velkého divadla P. G. Liscianem na několika mezinárodních hudebních kurzech ve Výmaru.

Vdala se za profesora konzervatoře. Narodila se jim jedna dcera, kterou sama vychovává. Domácnost si obstarává sama. Manžel jí pomáhá při výchově dcery i v péči o domácnost.

Věnuje se výlučně písňové formě a koncertní činnosti. Na repertoáru má díla od baroka po současnost. Nejraději však zpívá tvorbu romantickou i novoromantickou. Zvláště má ráda Mahlera. Spolupracuje s gramofonovými firmami, rozhlasem i televizí. K jejím vrcholným vystoupením patří provedení Mahlerových písní O mrtvých dětech s Pražským symfonickým orchestrem. Doma i v zahraničí spolupracuje jako sólistka ve velkých oratoriích Bacha, Mozarta, Debussyho a Šnitkeho. Pracuje jako muzikoterapeutka v rehabilitačním středisku pro nevidomé a slabozraké v Praze.

Josef Smýkal - Tyflopedický lexikon jmenný
apogeum.info

úvod

vysvětlivky

zkratky

spolupracovníci

o autorovi

použitá literatura

o publikaci

Eliška Hluší

Michal Kuchař

Milan Pešák

Ivo Štěpánek

autor

stáhnout lexikon

formát MS WORD

pouze text

RTF

PDF

obr. příloha 1

obr. příloha 2

obr. příloha 3


© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006

Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3


Already signed up? Enter your email address.


New users sign up here