Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: VIERLING, Otto
další: VIGOTSKIJ, Lev Semjonovič
* 1868
† 2. 5. 1937
Zasáhl zásadním způsobem do novodobé francouzské varhanní hudby. Jeho skladby jsou pevnou součástí programů mnoha světových varhanních virtuosů i součástí učebních osnov konzervatoří.
Narodil se jako nevidomý. Absolvoval Národní ústav pro mladé slepce v Paříži. Hru na varhany a kompozici studoval u C. Francka a Ch. Widora na Pařížské konzervatoři. Jako třicetiletý se stal varhaníkem v pařížské katedrále Notre Dame a od r. 1911 i profesorem hry na varhany ve věhlasném ústavu Schola cantorum, slavnějším než Pařížská konzervatoř. Jeho žáky mimo jiné byli M. Dupré a N. Boulangerová.
Vierne vykonal četné koncertní cesty po Evropě i v zámoří. Snad největší umělecké úspěchy sklízel v Americe. Jeho skladby pro varhany jsou vesměs mimořádně technicky náročné, je vidět snahu o co nejhojnější uplatnění novoromantických a impresionistických harmonických prvků a barevných kombinací při volbě rejstříků. Některé pravověrné varhaníky pobuřovaly světské náměty Viernových skladeb, ale zrovna tak i jejich virtuozní technika. Z jeho díla uvádím alespoň tyto: Tanec bludiček a přeludů, Hymnus slunci, Večerní hvězdy, Svit luny aj. Jsou ve varhanní tvorbě něčím zcela novým. Z další skupiny to je např. Symfonie pro varhany. Dále napsal Velkou mši, skladby klavírní a komorní. Jeho skladby obsahují učební osnovy snad všech konzervatoří.
Zemřel přímo na koncertě při předvádění jedné ze svých skladeb raněn mrtvicí.
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3