Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: VIERNE, Louis
další: VIKTOROV, Vladimir A.
* 1893
† 1934
Ruský tyflopsycholog.
Významně přispěl k obohacení tyflopedie. Byl zastáncem nového pojetí tyflopedie. Napsal sborník Otázky defektologie, kde usiluje o nové pojetí osobnosti nevidomého. Zavádí zdůraznění tyflopsychologie i jiných odvětví tyflologie. Ta je neoddělitelnou součástí defektologie i nauky o člověku. Nevidomý je nejdříve člověkem, a potom je člověkem specifickým. Nejdříve je třeba nevidomého studovat jako člověka, potom i jako těžce zrakově postiženého. Vigotskij obhajuje lidskou důstojnost nevidomého člověka. Dospěl k zajímavému závěru hodnocení závažnosti slepoty. Odmítá názor, že slepota je nejtěžší zdravotní postižení. Aktivní spolužití v běžné společnosti formuje nevidomého k normálnímu životu.
Jako jeden z prvních psychologů dokazuje, že zvýšené schopnosti nejsou mechanickým důsledkem ztráty zraku, ale výsledkem jejich intenzívního používání. Významný je plnohodnotný rozvoj řeči, který umožňuje rozvoj abstraktního myšlení.
Zasazoval se pro integrované vzdělávání nevidomých. Varuje před verbalizmem ve výchově. Zabývá se deformacemi vztahů příčiny a důsledku. Klade důraz na spolupráci nevidomých s vidomými, a to již od dětství.
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3