Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
Š
T
U
V
W
Y
Z
Ž
předchozí: NÉMETH, Ondrej
další: NESSY, Karel
* 28. 8. 1886
† 18. 1. 1950
Český klavírista.
Na společných koncertech s A. Permanem nebyl jen citlivým doprovazečem, ale také brilantním sólistou. Patřil mezi nevidomé, kteří počátkem 20. století začali usilovat o vyšší vzdělání a nejen hudební. Byl mezi zakládajícími členy Podpůrného spolku samostatných slepců.
Narodil se ve Vraňanech v učitelské rodině. Oslepl v pěti letech. Své všeobecné i hudební vzdělání získal v Ústavu pro nevidomé v Praze na Hradčanech. Hned prvním rokem se začíná učit hře na klavír a na housle. V r. 1901 přešel do Klarova ústavu, aby se vyučil řemeslu. Avšak ve studiu hudby neustal.
Hudební studia zakončil vykonáním státní zkoušky z hudby (klavír r. 1908, o tři roky později housle a sólový zpěv). V této době spolupracuje s A. Permanem při koncertní činnosti. Za přispění rodičů navštěvoval soukromé hodiny u J. Káana.
Po dokončení hudebních studií působí krátký čas v Českých Budějovicích. Posléze se pokusil provozovat vlastní hudební školu na Hradčanech, ale později byl učitelem hudby v Klarově ústavu pro nevidomé. V Klarově ústavu vyučoval též ladění klavírů, hře na hudební nástroje a vedl ústavní orchestr. Vybudoval i dílny pro výuku ladění klavírů. Napsal českou příručku pro ladiče klavírů. Obsahuje i reliéfní zobrazení některých součástí klavíru. Od r. 1916 vyučuje v Ústavu pro nevidomé v Praze na Hradčanech. Souběžně hrával v bohatých rodinách při hudebních večírcích.
Ve hře na housle dosáhl dobré úrovně. Od roku 1913 veřejně vystupoval s nevidomým A. Permanem i jinými houslisty. Od. r. 1927 koncertovali několik let v rozhlase. Doprovody se učil náslechem podle předehrávání svou ženou.
Napsal sbory, písně, i Vánoční směs pro orchestra sbor. Jeho skladby se povětšinou nedochovaly. V bodovém písmu vyšly Silhouetty a parafráze na motivy českých skladatelů. Jeho skladby se dnes již nehrají.
Byl funkcionářem Podpůrného spolku samostatných slepců i spolku ČST. Po řadu roků redigoval notovou přílohu časopisu Zora (od r. 1917), která vycházela v bodovém písmu.
o publikaci
stáhnout lexikon
© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006
Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3